Hrad Gýmeš

Hrad bol postavený krátko po odchode Tatárov z Uhorska a prvá zmienka o ňom je z roku 1253. Poskytoval obydlie pre Ondreja, syna Ivanka z rodu Huntovcov-Poznanovcov a bol oporným bodom pri ochrane rodového územia. Ako väčšina hradov na Slovensku mal viacero majiteľov. Jedným z nich bol aj Matúš Čák Trenčiansky, ktorý ho v roku 1302 dobil a privlastnil si ho. V roku 1576 ho dobili a zničili Turci. Hrad bol značne zničený a ešte k jeho skaze dopomohla aj roľnícka vzbura v roku 1610. Roku 1613 ho dal opraviť s veľkými nákladmi Žigmund Forgáč. Forgáčovci ho obývali a zveľaďovali až do konca 18. storočia keď ho opustili. V tridsiatich rokoch 19. storočia hrad spustol až na toľko, že v roku 1846 boli z neho len ruiny.

Zrúcanina hradu Gýmeš leží na strmom kremencovom kopci Dúň asi 5 km od obce Jelenec. V minulosti bol strediskom okolitého Gýmešského (maďarský názov pre Jelenec) panstva. Z hradu sú zachované časti obvodového muriva a konštrukcie hradných budov a opevnení. Je možné sa k nemu dostať po turistických značkách z Jelenca (rekreačné stredisko Remiťáž) alebo Kostoľan pod Tribečom. Výstup trvá približne 50 minút.

Z hradu sa vám naskytnú úžasné pohľady na okolitú krajinu. Záhadný Tribeč máte ako na dlani.


Hrad Gýmeš Vám poskytne nádherný pohľad aj v zimnom období!

© 2019 Ubytovanie u Forgácha. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky